تبلیغات
همه چیز هست... - چند گوهر نایاب از دریای نهج البلاغه...
 
همه چیز هست...
محیط زیست، دانلود آهنگ، رمان، دانستنی ها، جملات عاشقلانه،داستان کوتاه و...
                                                        
درباره وبلاگ

با تشکر از شما بینندگان عزیز....
در این وبلاگ من رشته تخصصی خودم یعنی محیط زیست هم مطالبی آوردم که امیدوارم مورد توجه تون قرار بگیره....
امیدوارم لحظات خوبی را سپری کنید...
مرا با نظرات گرمتون یاری بفرمایید...
با تشکر
مدیر وبلاگ : daniyal roosi
نویسندگان
نظرسنجی
شما کدام مطالب را ترجیح میدهید که در این وبلاگ قرار بگیرد؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

به عهدت وفا کن

در مکتب گران سنگ اسلام، وفای به عهد یکی از مهم ترین وظایف غیر قابل تخلف پیروان این آیین برشمرده شده است و مسلمین در همه حال موظف به رعایت آن هستند؛ خواه شرایط جنگی باشد یا عادی، خواه طرف پیمان مسلمان باشد یا غیرمسلمان. بنابراین جامعه اسلامی نسبت به پیمان های منعقده می بایست وفادار باشند و عملاً تعهدات خود را بدون کوچک ترین مسامحه و تعلل انجام دهند.

آنچه که زیربنای حیات اجتماعی را در زمینه های گوناگون خانوادگی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و… تشکیل می دهد، معاهدات است. اگر این معاهدات به استحکام خود باقی بمانند، جامعه به سمت پیشرفت حرکت کرده و در نتیجه حیات آن برقرار می ماند؛ ولی اگر در استحکام معاهدات، تزلزلی به وجود آید، جامعه به سمت انحطاط سوق می یابد و در نتیجه حیات آن مختل می شود.

اسلام، درباره وفاى به عهد سفارش بسیار کرده است تا جایى که گفته مى شود یکى از تفاوت هاى مسلمان با دیگران، در این است که وقتى مسلمان براى انجام کارى قول بدهد، دیگر به هیچ قیمتى نباید از انجام قول وعده خود، شانه خالى کند. بدین ترتیب، مسلمان باید به شدت مراقب قول و قرارهاى خود باشد و با بى توجهى به عهد و وعده هایش، خود را نسبت به دستورهاى اسلام بى اعتنا نشان ندهد؛ پس هرگاه کسى از شما درخواستى کرد، نباید نسنجیده و بدون اندیشه و حساب، وعده انجام آن را بدهید؛ بلکه باید به خوبى فکر کنید و ببینید که آیا توانایى انجام آن را دارید یا نه؛ چون اگر وعده اى بدهید و بعد از عهده انجامش برنیایید، کسى که به او وعده داده اید، به اطمینان قول شما در انتظار کمک و مساعدت شما مى ماند و براى حل مشکل خود، دست به اقدام دیگرى نمى زند و اگر شما وعده خود را انجام ندهید، ممکن است به آن شخص و زندگى فردى و خانوادگى و اجتماعى اش، لطمه هاى جبران ناپذیر وارد آید و مسلمان مۆمن، هرگز راضى نمى شود که برادر و خواهر دینى اش، به خاطر بدقولى او لطمه ببیند: «الْمَسْئُولُ حُرٌّ حَتَّى یَعِدَ؛ کسى که چیزى از او خواسته اند تا وعده نداده، آزاد است».(۱)

انسان عاقل، می داند که پدر و مادر یا معلم یا سایر بزرگترها که بیش از او دانش و تجربه دارند، جز خیر و صلاح او را نمی خواهند و به همین دلیل، هر گاه ببینند که کودک خردسال یا شاگرد کوچکشان به راه خطا مى رود، او را اندرز می دهند و سعى مى کنند با ارشاد و راهنمایى، از خطا و خطرها دورش کنند. در چنین مواقعى، انسان اگر عاقل باشد، با زبان خوش و ملایم، اندرز بزرگترها را مى پذیرد و مۆدبانه به راهنمایى آن ها گردن مى گذارد

همیشه میانه رو باش

اندازه نگه داشتن و میانه روی در مخارج، یکی از وظایف حتمی و اجتناب ناپذیر هر فرد مسلمان است. این میانه روی، ارتباطی با کمی و زیادی درآمد ندارند. بدیهی است در مورد کسانی که درآمد کمتری دارند، اهمیت بیشتری احساس می شود، ولی اسلام به پیروان خود توصیه می کند: در همه حال و در هر شرایطی که هستند، در خرج کردن، اعتدال را رعایت کنند. تعادل در مخارج زندگی موجب می شود که بسیاری از مشکلات ساختگی انسان ها برطرف شود. برای ثروتمندان، زیاده روی در خرج، ممکن است چندان مهم نباشد و شاید بعضی از آن ها، میانه روی را غلط بپندارند، ولی باید به این نکته توجه کنند که هیچ کس تعهد نکرده است که ثروتمندان امروز، تا پایان زندگی ثروتمند بمانند؛ زیرا حوادث روزگار، بسیاری از ثروتمندان را خاکسترنشین و تهیدست کرده و اگر در دوران بی نیازی به ولخرجی عادت کرده باشند، در زمان تهیدستی، به بدبختی خواهند افتاد. علاوه بر این، ثروتمندان باید آینده فرزندان خود را نیز در نظر بگیرند؛ زیرا هیچ تضمینی در کار نیست که فرزندان ثروتمندان هم تا ابد در ناز و نعمت و ثروت باقی بمانند؛ زیرا بسیار دیده شده است که فرزندان این طبقه، به سختی ها و مشقت ها گرفتار شده اند. بهترین راه براى داشتن یک زندگى آسوده و راحت، میانه روى در خرج کردن است و این، راهى است که اسلام و قرآن به ما مى آموزند.

اعتدال

خداوند، در قرآن کریم به مۆمنان می فرماید که در زندگى میانه رو باشند؛ نه آنقدر خسیس باشند و کم خرج کنند که حتى آسایش خود و خانواده شان خراب شود و نه آنقدر ولخرج باشند و مال خود را دور بریزند که به فقر و تنگدستى دچار شوند. انسان، هر قدر هم که درآمد زیاد داشته باشد، اگر در خرج کردن اندازه نگه ندارد، درآمدش تمام مى شود و خودش نیز تنگدست و محتاج مى شود؛ اما کسى که عقل معاش دارد و پولش ‍ را به اندازه خرج مى کند، هیچگاه تنگدست و محتاج نخواهد شد: « مَا عَالَ امرۆٌ اقْتَصَدَ؛ کسى که در خرج کردن میانه روى کند، تنگدست نمى شود».(۲)

 

پند و اندرز، نیاز من و تو

انسان همواره نیازمند پند و اندرز است؛ زیرا فضای زندگی دنیوی به گونه ای است که آدمی را سرگرم خویش می‌ کند و از هدف و مقصد غافل می ‌سازد. از این رو در آموزه ‌های وحیانی قرآن و اسلام، همواره بر ذکر خدا و یادکرد هدف و مقصد از طریق فهم ملکوت زندگی و توجه به آیات انفسی و آفاقی تأکید شده است. انسان برای حرکت در مسیر متأله و خدایی شدن، لازم است تا از ابزار مهم شنوایی بهره گیرد و به سخنان دیگران گوش کند و با عقل و فطرت خویش بسنجد. قلب آدمی مرکز سنجش و تشخیص حقایق است؛ زیرا مرکز فطرت و خرد و وجدان آدمی است.

کسى که به او وعده داده اید، به اطمینان قول شما در انتظار کمک و مساعدت شما مى ماند و براى حل مشکل خود، دست به اقدام دیگرى نمى زند و اگر شما وعده خود را انجام ندهید، ممکن است به آن شخص و زندگى فردى و خانوادگى و اجتماعى اش، لطمه هاى جبران ناپذیر وارد آید و مسلمان مۆمن، هرگز راضى نمى شود که برادر و خواهر دینى اش، به خاطر بدقولى او لطمه ببیند: «الْمَسْئُولُ حُرٌّ حَتَّى یَعِدَ؛ کسى که چیزى از او خواسته اند تا وعده نداده، آزاد است

بسیاری از مردم عقل دارند، ولی آن را به کار نمی‌ گیرند؛ از این رو خداوند عقل را همانند دیگر موارد کاربردی آن در قرآن به شکل فعل و نه اسم آورده است تا دانسته شود که عقل، زمانی ارزش می ‌یابد که به کار گرفته شود و انسان خردورزی کند. اگر کسی به آیات آفاق و انفس بنگرد و در آن تدبر و تعقل کند، حقایق هستی بر او آشکار و راه از چاه برای او روشن می ‌شود.

انسان که برترین مخلوق خداوند است و به همین جهت هم اشرف مخلوقات نام گرفته، با سایر جانداران تفاوت هاى بسیاری دارد. یکى از مهم ترین تفاوت هاى انسان با حیوانات، این است که آن ها اندرزپذیر نیستند و صاحب یا نگهبان حیوانات و چهارپایان ناچار مى شوند که به ضرب چوب و شلاق، آن ها را به راه بیاورند و از خطر و ناراحتى ها دور سازند.

انسان عاقل، می داند که پدر و مادر یا معلم یا سایر بزرگترها که بیش از او دانش و تجربه دارند، جز خیر و صلاح او را نمی خواهند و به همین دلیل، هر گاه ببینند که کودک خردسال یا شاگرد کوچکشان به راه خطا مى رود، او را اندرز می دهند و سعى مى کنند با ارشاد و راهنمایى، از خطا و خطرها دورش کنند. در چنین مواقعى، انسان اگر عاقل باشد، با زبان خوش و ملایم، اندرز بزرگترها را مى پذیرد و مۆدبانه به راهنمایى آن ها گردن مى گذارد، اما گاهی کسانى هم پیدا مى شوند که بر خلاف انتظار، اندرز افراد خیرخواه را خطاى خود، ادامه مى دهند: « وَلاَ تَکُونَنَّ مِمَّنْ لاَ تَنْفَعُهُ الْعِظَةُ إِلاَّ إِذَا بَالَغْتَ فِی إِیلاَمِهِ، فَإِنَّ الْعَاقِلَ یَتَّعِظُ بِالاَْدَبِ، وَالْبَهَائِمَ لاَ تَتَّعِظُ إِلاَّ بِالضَّرْبِ؛ از کسانى مباش که اندرز نمى پذیرند، مگر هنگامى که آزار و عذابى به آن ها برسد. شخص عاقل، باادب و ملایمت اندرز مى پذیرد و چهارپایان هستند که جز با کتک، فرمان نمی برند و به راه نمى آیند».(۳)

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه هفدهم اردیبهشت 1397 ساعت 08 و 34 دقیقه و 53 ثانیه
I was curious if you ever considered changing the structure of your website?
Its very well written; I love what youve got to say.
But maybe you could a little more in the way of content so people
could connect with it better. Youve got an awful lot of
text for only having 1 or two images. Maybe you could space it
out better?
شنبه هجدهم فروردین 1397 ساعت 23 و 52 دقیقه و 32 ثانیه
Have actually been taking little over a month.
شنبه هجدهم شهریور 1396 ساعت 19 و 16 دقیقه و 47 ثانیه
I really like your blog.. very nice colors & theme.
Did you create this website yourself or did you hire someone to do it
for you? Plz answer back as I'm looking to design my own blog and would like to
know where u got this from. thank you
سه شنبه هفدهم مرداد 1396 ساعت 07 و 39 دقیقه و 20 ثانیه
Hello! I could have sworn I've been to this blog before but after browsing through some of the
post I realized it's new to me. Anyways, I'm definitely glad I found it
and I'll be bookmarking and checking back often!
دوشنبه شانزدهم مرداد 1396 ساعت 04 و 32 دقیقه و 08 ثانیه
Hi there, I enjoy reading through your post.
I wanted to write a little comment to support you.
یکشنبه پانزدهم مرداد 1396 ساعت 14 و 44 دقیقه و 31 ثانیه
Pretty portion of content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to
say that I acquire in fact enjoyed account your blog posts.
Any way I will be subscribing in your feeds and even I
achievement you get entry to constantly rapidly.
چهارشنبه چهارم مرداد 1396 ساعت 20 و 41 دقیقه و 02 ثانیه
you're really a just right webmaster. The site loading velocity is amazing.
It kind of feels that you are doing any distinctive trick.
Furthermore, The contents are masterpiece. you've
performed a wonderful process on this subject!
شنبه بیست و ششم فروردین 1396 ساعت 04 و 15 دقیقه و 04 ثانیه
Thank you, I've recently been searching for information about
this subject for a while and yours is the best I've came upon so far.

However, what concerning the bottom line? Are you sure in regards to the supply?
جمعه یازدهم فروردین 1396 ساعت 11 و 54 دقیقه و 23 ثانیه
With havin so much content and articles do you ever
run into any issues of plagorism or copyright violation? My website has a lot of completely
unique content I've either written myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement.
Do you know any techniques to help stop content from being
ripped off? I'd really appreciate it.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر